W ramach programu Opieki Koordynowanej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, każdy Pacjent kwalifikujący się do programu, otrzymuje dedykowanego koordynatora, którego zadaniem jest monitorowanie stanu zdrowia i prowadzenie Pacjenta przez etapy leczenia. Lekarz rodzinny, w przypadkach uzasadnionych medycznie, będzie mógł wystawiać skierowania na badania, które do tej pory realizowane były jedynie przez lekarzy specjalistów.
Radomskie Centrum Rodziny realizuje Opiekę Koordynowaną w pięciu zakresach:
- kardiologii
- diabetologii
- pulmonologii
- endokrynologii
- nefrologii
Co Pacjent zyskuje poprzez kwalifikację do Opieki Koordynowanej?
Komfort leczenia – scentralizowana ilość badań, konsultacji i wizyt, które odbywają się w jednym miejscu.
Dostępność – Pacjent może liczyć na szerszy zakres diagnostyczny i ułatwiony kontakt z lekarzami specjalistami.
Bezpieczeństwo – nad Pacjentem kwalifikującym się do programu czuwa koordynator, który zapewnia sprawną realizację Indywidualnego Planu Opieki Medycznej.
Wiedzę – zarówno dotyczącą bieżącego stanu zdrowia, jak i porad z zakresu choroby.
Czas – wszystkie wizyty, konsultacje i zlecone badania umawiane są przez Koordynatora, co nie tylko przyspiesza proces leczenia, ale także gwarantuje dogodne terminy.
Jak wygląda przebieg kompleksowej wizyty w ramach Opieki Koordynowanej?
Lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej podczas pierwszej wizyty:
- Przeprowadza dokładny wywiad z Pacjentem,
- Wykonuje badanie,
- Zapoznaje się z bieżącą dokumentacją medyczną Pacjenta i wykonanymi dotychczas badaniami,
- Tworzy dla Pacjenta Indywidualny Plan Opieki Medycznej w oparciu o zebrany wywiad i dokumentację medyczną, gwarantując tym samym harmonogram badań i konsultacji na bieżący rok kalendarzowy.
W ramach Opieki Koordynowanej, możliwe są także konsultacje między Lekarzem POZ, a lekarzem specjalistą. Dzięki omówieniu wyników badań Pacjenta i dalszych planów leczenia między lekarzami, gwarantujemy Pacjentowi większą skuteczność terapii i jego bezpieczeństwo na całym etapie powrotu do zdrowia.
Jakie badania może zlecić Lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej?
Dzięki wprowadzeniu Opieki Koordynowanej, poszerzamy zakres badań specjalistach, które może zlecić Lekarz POZ. Od teraz Pacjent w ramach Indywidualnego Planu Opieki Medycznej, może liczyć na takie badania jak:
- pakiet badań tarczycowych: antyTPO, antyTSHR, antyTG
- Holter EKG
- ECHO serca oraz inne
Kto Kwalifikuje się do programu Opieki Koordynowanej?
Do programu realizowanego przez Radomskie Centrum Rodziny, kwalifikują się Pacjenci przewlekle chorzy, którzy leczeni są w placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Na tę chwilę, program Opieki Koordynowanej kwalifikuje Pacjentów chorych na m.in:
- nadciśnienie, choroby niedokrwienne serca, przewlekłe choroby serca;
- astmę, przewlekła obturacyjną chorobę płuc, obturacyjny bezdech senny;
- niedoczynność i nadczynność tarczycy, zmiany guzowate tarczycy, Hashimoto;
- cukrzycę;
- a także Pacjentów chorujących na przewlekłe choroby nerek.
Opieka Koordynowana w Radomskim Centrum Rodziny rozpoczyna się w momencie zakwalifikowania Pacjenta do programu poprzez rozpoznanie choroby przewlekłej wcześniej leczonej, lub na podstawie nieprawidłowości w badaniach diagnostycznych i/lub laboratoryjnych zleconych przez lekarza POZ lub lekarza specjalistę.
Aby zakwalifikować się do Opieki Koordynowanej w Radomskim Centrum Rodziny, należy być Pacjentem Przychodni – wystarczy wypełnić deklarację POZ przez internet, lub zgłosić się osobiście do naszej Placówki przy ul. Jerzego Radomskiego 5 w Radomiu w godzinach funkcjonowania Przychodni.