Święta to ważny czas dla każdego z nas – to spotkania w rodzinnym gronie, uściski, rozmowy i co najważniejsze, 12 potraw. I właśnie ten nadmiar (prze)jedzenia, może łatwo prowadzić do licznych problemów, począwszy od przybrania wagi, na niestrawności kończąc. Co zrobić, by się uchronić przed świątecznym objadaniem? O to zapytaliśmy dietetyczki Patrycji Świerk.
Wskazówki dotyczące sposobu odżywiania w okresie świątecznym:
- Jedz powoli – dokładne żucie i spokojne tempo spożywania posiłków pomoże w dalszym trawieniu pokarmu.
- Unikaj wypijania słodzonych napojów. Jeżeli znajdą się na stole warto rozcieńczyć je wodą. Najlepiej jednak wybierać wodę mineralną, herbaty owocowe lub ziołowe. Ogranicz ilość cukru do kompotu z suszu. Jako słodzik zalecany jest erytrytol, ksylitol i stewia. Nie popijaj posiłków dużą ilością płynów, gdyż to spowalnia opróżnianie żołądka, zamiast tego wypij szklankę wody z cytryną 30 minut przed posiłkiem, a po kolacji napar ziołowy z kopru włoskiego lub mięty, co usprawni trawienie.
- Zamiast śmietany wybierz jogurt grecki lub jogurt naturalny. Podobnie z majonezem – zamiast pełnej porcji z przepisu wymieszaj go pół na pół z jogurtem greckim i odrobiną musztardy dla dodania walorów smakowych.
- Nie odsmażaj – lepszym i mniej kalorycznym wyborem będzie gotowanie lub pieczenie
- Zamiast ryb w śmietanie wybierz ryby marynowane w oleju, które będą dobrym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Warto nadmiar oleju odsączyć papierem kuchennym.
- Wybieraj ciasta, które mają mniej mąki, tłustych kremów i dużej ilości lukru, a więcej owoców i błonnika, np. jabłecznik, ciasto marchewkowe, sernik na chudym twarogu. Zredukuj ilość cukru do ciast
- Ruch – po posiłku nie spędzaj czasu przy stole obficie zastawionym jedzeniem, gdyż kolorowe i różnorodne potrawy będą pobudzać apetyt, można nieco uporządkować stół i przenieść się do innego pomieszczenia. Jest to także świetny moment na spacer, który usprawni pracę jelit.
Po świątecznej obfitości, wielu z nas z nowym rokiem decyduje się na wprowadzenie zmian w swoich codziennych nawykach. Warto pamiętać o tym, że narzucenie na siebie zbyt dużych restrykcji może skutkować szybkim zniechęceniem i powrotem do starych nawyków. Dlatego warto wyznaczyć cele realne do osiągnięcia i działać według zasady małych kroków. Po zrealizowaniu założonego planu, określić kolejne etapy poprawy diety i stylu życia. Nie zniechęcaj się, gdy podejmiesz gorsze wybory żywieniowy, gdyż zmiana stylu odżywiania to długotrwały proces, obejmujący lepsze ale i gorsze momenty.