Nadwaga i otyłość może niebawem dotyczyć nawet 10% dzieci i młodzieży na całym świecie. Jak wynika z danych rządowych, tempo zachorowania na otyłość wśród osób w wieku między 5. a 17. rokiem życia jest alarmujące i w 2025 r. może dotyczyć 91 milionów osób, a w przypadku 177 milionów mowa o nadwadze.

Nieprawidłowa waga u osób w wieku dojrzewania może prowadzić do licznych schorzeń i chorób pokrewnych – nieprawidłowej tolerancji glukozy, cukrzycy typu 2., nadciśnienia, a w skrajnych przypadkach także stłuszczenia wątroby i niebezpiecznie wysokiego cholesterolu.

– W przypadku dzieci i młodzieży bardzo istotna jest aktywność fizyczna i dieta indywidualnie dopasowana do jego potrzeb – mówi Agata Chruślak, dyplomowana dietetyczka, członkini Poradni Kompleksowego Leczenia Otyłości. – Zamiast słodkich napojów, nasze dzieci powinny pić wodę gazowaną lub niegazowaną. Dobrym zamiennikiem cukru będzie także woda z sokiem z cytryny lub woda z miętą. Jeżeli już musimy sięgać po fast-foody lub gotowe posiłki do podgrzania, nie róbmy tego częściej niż raz w miesiącu. Dobrą praktyką jest zapewnienie dziecku przynajmniej godziny umiarkowanego wysiłku fizycznego. Nie musi to być ciężki i mozolny trening, wystarczy żwawy marsz. Jeżeli chcemy zadbać o zdrowie pociechy, a mamy podejrzenia że dziecko może mieć problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi lub w przyszłości może zachorować na otyłość, skonsultujmy się ze specjalistą. Im szybciej przyzwyczaimy nasze dziecko do właściwych nawyków, tym szybciej osiągniemy rezultaty.

Według danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego, młodzi ludzie spędzają około 60 proc. swojego dnia siedząc. Aż ponad 80 procent 15-letnich chłopców i 70 proc. dziewczynek spędza przed ekranem komputera czy tabletu ponad dwie godziny dziennie. Badania dowodzą, że większość młodych ludzi nie wyrasta z problemu otyłości a czterech na pięciu otyłych nastolatków będzie miało problemy z wagą w wieku dorosłym.

– Należy pamiętać o zalecaniach Piramidy Prawidłowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży, która zakłada 10 zasad, których należy przestrzegać by nasze dziecko miało szanse na zdrową sylwetkę i odpowiednie samopoczucie zarówno w domu, jak i w szkole. – przypomina dietetyk Agata Chruślak. – Pierwszy krok można zrobić już dzisiaj, stosując się do zasad zawartych w Talerzu Zdrowego Żywienia dostępnym na stronie Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.

Radomskie Centrum Rodziny prowadzi Poradnię Kompleksowego Leczenia Otyłości, która prowadzi każdego pacjenta od momentu rozpoznania problemów z wagę poprzez wszystkie etapy leczenia. Wystarczy skontaktować się z Radomskim Centrum Rodziny pod numerem telefonu: 48 377 90 20 (wew. 2) lub osobiście przy ul. Jerzego Radomskiego 5 w Radomiu.

Talerz zdrowego żywienia | Pacjent

4 marca – Światowy Dzień Otyłości – Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie – Portal Gov.pl (www.gov.pl)